Jeopark olacak bölgeye taş ocağı açacaklar!

Dünyanın gözü gibi koruduğu doğa miraslarını vahşi madenciliğe kurban ediyoruz…

Yusuf Yavuz

Isparta’nın Sütçüler ilçesine bağlı Çukurca köyünde bulunan jeopark niteliğindeki coğrafi güzellikler ve bölgenin el değmemiş doğası mermer ocağı tehdidi ile karşı karşıya. Yukarı Köprüçay Havzası’nda yer alan Çukurca köyünde mermer ocağı için ruhsat verilen yaklaşı 100 hektarlık saha, Köprülü Kanyon Milli Parkı’nın da bitişiğinde yer alıyor. Projeyle ilgili ÇED başvuru dosyasının hatalarla dolu olduğunu açıklayan Yukarı Köprüçay Havzası Koruma Platformu, “Türkiye’nin önemli kültür rotalarından biri olan St. Paul Yolu’nun da bir bölümünü kapsayan mermer ocağı sahası, bölgenin el değmemiş doğasını sonsuza kadar yok edecektir. Aile çiftçiliği ile küçük ölçekli tarım ve hayvancılıkla geçimini sağlayan yerel halkında yaşam alanlarını olumsuz etkileyecektir. Yetkililerden bir an önce bu yanlış uygulamadan dönülmesi çağrısında bulunuyoruz” açıklamasında bulundu.

KÜLTÜR ROTASININ KALBİNE MERMER OCAĞI

Antalya ile Isparta illerinin sınırlarının kesiştiği noktada bulunan Çukurca köyü, zengin biyolojik çeşitliliği ve jeopark olacak nitelikteki kaya oluşumlarıyla kültür turizmi kapsamında dünyanın dört bir yanından gelen trekingçilerin büyülendiği parkurlara sahip. Antalya’da Aspendos antik kentinden başlayıp, Isparta’nın Yalvaç ilçesindeki Pisidia Antiocia antik kentinde sona eren Türkiye’nin en uzun ikinci kültür rotası olan St. Paul Yolu’nun önemli bir bölümü de Çukurca’dan geçiyor.

milli park sınırı.jpg

EL DEĞMEMİŞ DOĞA VE KÜLTÜR MİRASI TEHDİT ALTINDA

Endüstriyel kirliliğin henüz girmediği ender bölgelerden biri olan yürüyüş rotası, Çukurca köyünün batısında yer alan Köprüçay üzerinden tarihi bir Yörük yerleşimi olan Beydili Ekoköy’e uzanıyor. Ancak el değmemiş doğayla, zengin kültürel mirasın harmanlandığı bu bölge vahşi madencilik tehdidiyle karşı karşıya.

Köprüçay, mermer ocağı ruhsat sahasının etkileme alanında kalıyor.JPG

100 HEKTARLIK ALANDA MERMER OCAĞI İZNİ

Çukurca köyünde, özel bir şirket tarafından işletilmek üzere 100 hektarlık (1000 dekar) alanda mermer ocağı ruhsatı verildi. Projeyle ilgili hazırlanan ÇED tanıtım dosyası, Çevre ve Şehircilik Isparta İl Müdürlüğü’nce uygun bulunarak ÇED süreci başlatıldı. Küçük ölçekli aile tarımı ve hayvancılığın yanısıra kekik, adaçayı ve benzeri odun dışı orman ürünleri toplayıcılığı ile geçimlerini sağlayan Çukurca köylüleri mermer ocağının açılmasına karşı çıkıyor.

KORUNAN ALAN VE SU KAYNAĞININ BİTİŞİĞİNDE

Köprülü Kanyon Milli Parkı’nın kuzey sınırına yaklaşık 1 kilometrelik bir mesafede bulunan ruhsat sahasının bir bölümü, Köprüçay Nehri’nin ise bitişiğinde yer alması dikkat çekiyor. Ancak projeyle ilgili hazırlanan ve yetkililerce uygun bulunan ÇED dosyasında mermer ocağı açılmak istenen alanın yakınında korunan alan ya da su kaynağı bulunmadığının belirtilmesi tepki çekti.

‘ARAZİ GÖRÜLMEDEN ÇED RAPORU HAZIRLANMIŞ’

İlgili çevre düzeni planında tamamı orman alanı olarak görünen mermer ocağı sahasının niteliğinin yerinde görülmeden ÇED başvuru dosyası hazırlanmış olabileceğine dikkati çeken Yukarı Köprüçay Havzası Koruma Platformu, konuyla ilgili bir açıklama yaparak yetkileri uyardı.

Platform açıklamasında, “Jeopark olabilecek nitelikte bulunan böylesi bir alanda 10 yıl işletilecek ve çevreye, insan yaşamına telafisi imkansız zararlar vereceği kaçınılmaz olan mermer ocağı işletmesine izin vermek, göz göre göre intihar etmekten başka bir şey değildir. Hiç bir bilimsel niteliği bulunmayan ÇED dosyası ile başlayacak girişimin yaratacağı felaketler hem yöre insanına hem de ülkemizin en değerli kültür rotalarından biri olan St. Paul Yolu’na vereceği zararların bedeli oldukça ağır olacaktır. Yetkililerden bir an önce bu yanlıştan dönmelerini talep ediyoruz” ifadelerine yer verildi.

img_1064.jpg

‘ŞUBAT AYINDA VE KIŞ GÜNÜ FLORA TESPİTİ YAPILMAZ’

Mermer ocağıyla ilgili hazırlanan ve ilgili kurumlarca da onaylanan ÇED dosyasında, “Faaliyet alanı florasını tespit etmek amacıyla arazi ve literatür çalışmaları yapılmıştır. Arazi çalışmalarında genel vejetasyon tipleri, habitat tespiti ve materyal toplama çalışmaları yapılmıştır” ifadelerine yer verildiğine dikkat çekilen platform açıklamasında; “Şubat ayın da hazırlandığı görülen ÇED dosyasında alanın florasını tespit etmek için arazi çalışması yapıldığının belirtilmesi, bu konudaki tüm kaygıları haklı çıkaracak bir yalanın işaretidir. Çünkü bölgenin florasını tespit edebilmek için ancak en erken Nisan ve Mayıs aylarında bir inceleme yapılması gerekir. Bu bölgedeki hiçbir flora çalışması kış koşullarının hüküm sürdüğü Şubat ayında yapılmaz, yapılamaz. Bu, açıkça düzmece bir rapordur. Yalnızca literatür taramaları yapılarak, kopyala yapıştır yöntemiyle bölgemizin el değmemiş doğasının katledilmesine izin vermeyeceğiz” denildi.

YILDA 280 BİN TON MOLOZ ÇIKACAK

Projeyle ilgili hazırlanan ÇED başvuru dosyasına göre Numan Tekkanat adındaki girişimci tarafından işletilmesi planlanan mermer ocağında yılda yılda 810 bin ton ham mermer üretileceği belirtiliyor. Çukurca köyünün iki ayrı noktasında yer alan ruhsat sahasında 2024 yılına kadar çalışma yürütülebilecek. Açık ocak niteliğinde çalışacağı belirtilen mermer ocağının yılda üreteceği moloz-pasa miktarı ise 285 bin ton olacağı belirtiliyor. ÇED dosyasına göre mermer ocağının yerleşim yerlerine mesafesi ise Çukurca köyüne 700 metre, Kesme köyüne ise 2 kilometre.

img_1064.jpg

JEOPARKLAR NEDEN ÖNEMLİ

Niteliği bakımından dünya mirası sayılan ve uluslararası öneme sahip olan jeoparklar, yeryüzünün oluşumunun öykülerini barındıran milyonlarca yıllık doğa koruma bölgeleri olarak korumaya alınan jeolojik mirasları kapsıyor. Yönetim ve koruma planları dahilinde korumaya alınan jeolojik oluşumlar, hem bilimsel çalışmalar için hem de özel ilgi turizmi için tüm dünyada oldukça önemli alanlar olarak biliniyor. Türkiye’de ise bir çok önemli jeolojik oluşum mermer, taş ve mıcır ocakları için göz göre göre yok ediliyor.

Fotoğraflar: Dr. Ümit Kuru

 

 

 

Reklamlar

5 Comments Kendi yorumunu ekle

 1. öner yıldırım ılgaz dedi ki:

  YUSUF YAVUZ BEY GÜNAYDIN,BEN URLA DA YAŞIYORUM.YILLARIM ÇEVRE TAHRİBATI MÜCADELESİYLE GEÇTİ.DENİZTEMİZ ESKİ YÖNETİCİLERİNDENİM.BU TİP KARARLAR MASA BAŞINDA ALINIYOR.AYNI TRAFİK KOMİSYONLARI GİBİ.HARİTALARI AÇIP,O HARİTA ÜZERİNDEN DÜZENLEME YAPIYORLAR.YER TAHSİSİ YAPIYORLAR.EN AÇIK İSTİHBARAT BULUNULAN YERDE ELEKTRİK DAĞITIM ŞİRKETLERİYLE SIKI DOSTLUKLAR KURMAKTIR.ZİRA ARAZİ TAHSİSİ ALACAKLARIN İLK GEREK DUYDUKLARI ŞEY ELEKTRİK.HES DE YAPSA,MADEN DE ,TAŞ OCAĞIDA AÇSA MÜRACAAT EVVELA ELEKTRİK …..DOSTLUKLA KALIN.ÖNER ILGAZ(yüksek içmimar)

  Beğen

  1. Öner Bey, değerli bilgilerini için çok teşekkür ediyorum. Selamlarımla..

   Beğen

 2. cengiz inan dedi ki:

  SİZLERDE TAM ARAŞTIRMADAN YAZMIŞSINIZ MAALESEF CUKURCA KÖYÜNE 700 METRE MESAFEDE OLAN YER KESMEYE 2 KİLO METREDE OLAMAZ KESME İLE CUKURCA KÖY ARASI 7 KİLO METRE BİR HABERİ YAPARKEN O OCAĞI İŞLETMEK İÇİN BAŞ VURAN KİŞİ KADAR YANLIŞ YAPIYORSUNUZ

  Beğen

  1. Sevgili Cengiz İnan, biz araştırmadan, sağlamasını yapmadan tek kelime yazmayız. Habercilik, bilgi, belge ve gerçeğe dayanmadan yapılırsa önce yapana, sonra da herkese zarar verir… Mermer ocağı projesi, Çukurca köyünün iki yakasında yer alıyor. Bununla ilgili valiliğe sunulan dosyada, projenin ruhsat sahasının Kesme köyüne 2, Çukurca köyü yerleşimine ise 700 metre mesafede olduğu belirtiliyor. Kesme köyünün arazi sınırıdır sözü edilen. Projenin kapsadığı alanın büyüklüğü 100 hektar. Yani 1000 dönüm. İlk etapta 22 dönümlük bir alanda çalışma başlaması, ardından da kapasite artırımı talepleriyle genişletilmesi planlanıyor. Eğer bir mail adresi iletirseniz, size bu projenin ayrıntılarını içeren dosyayı iletebilirim. Selamlarımla..

   Beğen

   1. cengiz inan dedi ki:

    kardeşim iyi güzel de her doğacı oluyor ama hiç kimse evinde mermer kullanmaktan da vaz geçmiyor şimdi sana soruyorum doğa katliamı yapan kadar o mermerleri kullanan kişilerde suçlu değil mi arz talep olduğu müddet bu yıkım talan devam eder maalesef önce iğneyi halk olarak kendimize batırmamız lazım mesafe olayına gelince sende yazında yazmışsın ya masa başında karar veriyorlar diye onların yazdığı mesafeyi sende aynen kullanmışsın buda demektir ki sende masa başında yazmışsın onlardan alıntı yaparak gidip yerin fotorafını çeker isen daha doğru olurdu paylaşmış olduğunuz fotolar hep eski fotolar daha ağaçlar yeşermedi bir kere o bölgede

    Beğen

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s