Bu nehir artık bir insanla aynı haklara sahip!

Yerlilerin, yüzlerce yıldır tek tip bir yaşam anlayışını dayatan ‘Yeni Dünya’ya karşı muhteşem zaferi gözyaşları ve müzikler eşliğinde kutlandı…

Yusuf Yavuz

Yeni Zelanda’nı Kuzey Adası’nda bulunan ve adanın yerlileri olan Maorilerce kutsal Kabul edilen Whanganui Nehri, dünyada ilk kez yasal olarak canlı statüsüne kavuşan su kaynağı oldu. Yeni Zelanda hükümeti yetkilileri ile Maori kabilesi temsilcileri anlaştı ve Whanganui nehrine bir insanla aynı yasal statüyü sağlayan kanun tasarısı 15 Mart Çarşamba günü kabul edilerek yasalaştı. Böylece Whanganui nehri yerel halkın kültüründeki anlamına yeniden kavuştu ve dünayda ilk kez insanla eşit yasal hakka sahip olan nehir ünvanını aldı.

YENİ ZELANDA WHANGANUİ NEHRİNE CANLI STATÜSÜNÜ GERİ VERDİ

Yeni Zelanda Kuzey Ada’da bulunan Whanganui nehri, Avrupalı yerleşimciler adaya gelmeden önce yerli halk Maoriler tarafından kutsal bir yaşam kaynağı olarak görülüyordu. Maori kültüründe nehrin, tıpkı bir insan ya da karınca gibi canlı olduğuna inanılıyordu. Ancak Avrupalı yerleşimcilerin adaya akın etmesiyle yerli halk ile yaşanan ve uzun yıllar devam eden çatışmaların ardından Whanganui nehri önce Ulusal Park ilan edilerek doğa koruma alanı ilan edildi. Maorilerin inanç ve kültürlerine karşı gösterdikleri bağlılığın sürmesi için yıllardır süren mücadeleleri sonucu da sonunda yeniden canlı statüsüne kavuştu. Üstelik de bu statü Yeni Zelanda hükümetinin çıkardığı bir yasayla garanti altına alındı.

Maoriler nehirle bütünleşik bir yaşam sürdüler.jpg

NEHRİN TÜZEL KİŞİLİĞİ İKİ YETKİLİ TARAFINDAN TEMSİL EDİLECEK

Avustralya kaynaklı (http://www.news.com.au) sitesinde yer alan Megan Palin imzalı habere göre, 15 Mart’ta kabul edilen yasayla bundan böyle Whanganui nehri yasa önünde bir insan ya da şirketin sahip olduğu haklara sahip olacak. 190 kilometre uzunluğa sahip olan ülkenin üçüncü büyük nehrinin tüzel kişiliğini Maori topluluğunun seçeceği bir üye ile Yeni Zelanda hükümetinin atayacağı bir yetkili birlikte temsil edecek.

Maorinerin kutsal suyu Whanganui nehrine canlı statüsü verildi.jpg

MAORİLERE GÖRE NEHİRLER ZATEN CANLI BİR VARLIKTI

Yeni Zelanda kabinesi bakanı Christopher Finlayson, bir doğal kaynağa tüzel kişilik verilmesinin kimi insanlar tarafından oldukça garip karşılandığını söyledi. Ancak adanın yerli halkı olan Maorilere göre nehirler de tıpkı insan ve diğer canlılar gibi yaşayan birer varlık. Eski bakan Finlayson, Maorilerin bir parçası olan Iwi topluluğunun geleneklerinde, yerli dildeki adı ‘Te Awa Tupua’ olan nehrin canlı olarak tanınmasının geçmişe dayandığına dikkat çekerek, “Yeni Zelanda’nın yerlileri, 1870’li yılardan bu yana kutsal saydıkları nehirle aralarındaki ilişkinin tanınması için savaş açmıştı” dedi.

4.jpg

YERLİ HALKIN ANLAMLI ZAFERİ GÖZYAŞLARIYLA KUTLANDI

Yaklaşık 150 yıldır süren ve Yeni Zelanda tarihinin en uzun davası olarak anılan Maorilerin nehirleri için verdiği mücadelenin yasal bir zaferle sonuçlanması, gözyaşlarıyla ve yerel müzikler eşliğinde kutlanırken nehrin iyileştirilmesi için oluşturulan fona yaklaşık 80 milyon Dolarlık bir bütçe ayrıldı.

Whanganui nehri.jpg

‘NEHRİN SAĞLIĞI HALKIN SAĞLIĞINA BAĞLI’

Yeni Zelanda Parlamentosunda İşçi Partisi’ni temsil eden Adrian Rurawhe, Whanganui nehrinin sağlığının, doğrudan halkın sağlığına bağlı olduğunu belirterek, “Bu nedenle, bir ırmağın bir kişi olarak muamele görme kavramı Maori için olağandışı değildi. ‘Ben nehirdim, nehir de ben’ şeklindeki ünlü Maori atasözü de bunu doğruluyor

Whanganui nehrinin geçtiği bölgede yapılaşmaya açık nadir alanlardan biri.jpgdiye konuştu.

YERLİLER VE AVRUPALI YERLEŞİMCİLER TAŞIMACILIKTA KULLANDI

Kuzey Ada’dan doğarak Tasman Denizi’ne dökülen Whanganui nehri, adanın yerlileri ve Avrupalı yerleşimciler tarafından taşımacılıkta kullanılıyordu. Ulusal Park olarak koruma altında bulunan nehrin bulunduğu vadi, doğa turizmi açısından da ülkenin önemli bölgelerinin başında geliyor.

Whanganui nehri ulusal park olarak koruma altındaydı.jpg

YERLİ KÜLTÜRLERE KARŞI DAYATMACI YENİDÜNYANIN GERİ ADIMI

Whanganui nehri, yerel kültürde zaten var olan ‘canlı’ statüsünü geri almış oldu. Yeni Zelanda hükümetinin çıkardığı yasa, dünyanın dört bir yanında coğrafya ve kültür arasındaki ilişkiyi yüzlerce yıldır dayatmalarla bozan ve bütün kültürleri kendi anlayışına göre yönetmeye çalışan kolonyalist ‘yenidünyanın’ ilk somut geri adımı olarak yorumlanıyor.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s