Türkiye’nin tanıtım yüzünü demir ve betona boğdular!

Antalya’nın Kaş ilçesinde bulunan dünyaca ünlü Kaputaş Plajı’nda AKP’li belediyeden skandal uygulama…

Yusuf Yavuz

Türkiye’nin en güzel plajlarından biri olarak anılan ve yurt dışı tanıtımlarında kullanılan dünyaca ünlü Kaputaş Plajı’na AKP’li belediye tarafından ikinci darbe geldi. Antalya’nın Kaş ilçesinde bulunan doğal sit alanı statüsündeki Kaputaş Plajı’na 2015 yılında iş makinelerini sokarak kafeterya, tuvalet ve soyunma kabinleri inşa eden Kaş Belediyesinin bu uygulaması yargıya taşınmıştı. Ancak kıyı yağmasının bir türlü durmak bilmediği Kaş’ta belediye Kaputaş’a bir kez daha iş makinesi götürdü ve bu kez de kafeteryanın bulunduğu alana demirden bir geçit inşa etmeye başladı. Kaş Belediyesi’nin uygulamasının açıkça suç olduğunu söyleyen Av. Tuncay Koç, “Ancak daha önceki ihbarımıza rağmen Antalya Tabiat varlıkalarını  koruma kurulu da harekete geçmemiştir. Kaş belediye başkanlığı açıkça suç ve suçlar işlemektedir” dedi.

Antalya’nın Kaş ilçesinde bulunan Kaputaş Plajı, turkuvaz rengi ve altın sarısı kumlarıyla Türkiye’nin en iyi plajlarının başında geliyor. Aynı adla anılan bir kanyonun denizle buluştuğu alanda yer alan plaj, Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından hazırlanan yurt dışı tanıtımlarında sıklıkla kullanılan doğal güzelliklerimizden biri.

Türkiye'nin en iyi plajlarının başında gelen Kaputaş doğal haliyle büyüleyiciydi.jpg

TURİZM BÜYÜK KRİZDEYKEN KAPUTAŞ’A AKIL ALMAZ UYGULAMA

Ancak 1. derece doğal sit alanı olarak koruma altına alınan ve yıllardır çivi bile çakılmasına izin verilmeyen Kaputaş Plajı, AKP’li Kaş Belediyesi tarafından adeta beton ve demir yığınına boğuldu. Türk turizminin büyük bir kriz yaşadığı sezon öncesinde yapılan uygulama görenleri şaşırttı.

kaputaş köprü 2.jpg

BÜYÜLEYİCİ GÜZELLİK FOTOĞRAFLARDA KALDI

İlk kez Mayıs 2015’de derin bir uçurumdan merdivenle inilebilen Kaputaş Plajı’na iş makinesi ve jeneratör indirerek burada bir kafeterya, tuvalet ve soyunma kabinleri inşa eden Kaş Belediyesi, buradaki tesisi işletmeye başladı. Daha önce deniz ve kumsalının rengiyle ziyaretçilerin fotoğraf karelerine yansıyan Kaputaş’ın büyüleyici güzelliği, bu kez ünlü bir dondurma markasının rengarenk şemsiyeleri ve plastik şezlongların arasında adeta kayboldu.

kaputaş köprü.jpg

UZMANLAR ‘KAPUTAŞ’A ONARIM PLANI YAPILMALI’ DEDİ

Kaşlı STK’ların yargıya taşıdığı belediyenin uygulamasındaki yasal izni uygun bulan ancak uygulamada iznin dışına çıkılarak dünyaca ünlü plajın dokusunun bozulduğunu belirleyen davanın bilirkişi heyeti, Kaputaş için peyzaj onarım projesi hazırlayarak alanın iyileştirilemesi gerektiğini belirledi.

BELEDİYE BU KEZ DE DEMİRDEN KÖPRÜ YAPIYOR

Ancak yerle kamuoyu Kaputaş’taki tahribatın iyileştirilmesini beklerken, Kaş Belediyesi’nin bir kez daha iş makineleriyle ünlü plajda inşaata koyulması görenleri şaşkına çevirdi. Kaputaş’a inen merdivenlerin bulunduğu alan ile kafeterya arasında demirden bir geçit inşa etmeye başlayan belediyenin bu uygulaması büyük tepkiye neden oldu.Plajdaki kafeterya ünitesi ile merdiven arasına yapılan demir köprü.jpg

AV. TUNCAY KOÇ: ‘BELEDİYE ELİYLE YASA DIŞI MÜDAHALE’

Kaputaş davasının avukatı Tuncay Koç, sit alanı olan plajda Koruma Kurulu kararı olmadan herhangi bir müdahalede bulunulamayacağına dikkat çekerek, “Antalya Tabiat Varlıkları Koruma Kurulu, burada yalnızca 2 adet wc ve 6 m2 bir büfe için izin vermiştir. Ancak gördüğümüz ise başka bir projedir ve kısmen beton döküldüğü görülmektedir. Bu, verilen izinlere tamamen aykırıdır. Dün valilik yine Kaş’ta yasal iznin dışına çıkılarak yapılan İnceboğaz mesire yerinin açılışını yapmıştı. Kaputaj plajının Kaş Belediyesi eliyle yine yasa dışı olarak bu şekilde müdahaleye uğramasına, mevzuatımız izin vermemektedir” diye konuştu.

‘KORUMA KURULU HAREKETE GEÇMEDİ, YAPILAN AÇIKÇA SUÇTUR’

Yapılan açıkça suçtur” diyen avukat Tuncay Koç,  “Ancak daha önceki ihbarımıza rağmen Antalya Tabiat Varlıklarını  Koruma Kurulu da harekete geçmemiştir. Kaş Belediye başkanlığı açıkça suç ve suçlar işlemektedir. Bunlar görülmeden açılışa gidilmesi ise biz Antalya halkı için ve hukukçular gününde bir hukukçu için üzücüdür. Yine de kamuoyunun bunları bilmesi gerekmektedir” ifadelerini kullandı.

İŞTE ADIM ADIM KAPUTAŞ PLAJININ DÜNÜ VE BUGÜNÜ:

kaputaş önce.jpgyapıloaşmadan önce kaputaş plajı.jpg

2015 sezonu öncesi belediye tarafından yapılan tahribat.jpg

kaputaş plajına kafeterya ve restoran hizmeti evren bir yapı inşa edildi.jpg

Kaş Belediyesi tanıtımda yer alan ünlü plajı bu hale getirdi.JPG

kaputaş yapılaşma.JPGKaş Belediyesi tarafından işletilen plajdaki tesislere yapılan köprü.jpgPlajdaki kafeterya ünitesi ile merdiven arasına yapılan demir köprü.jpgKaş Belediyesi Kaputaş Plajı'na köprü yapmak için yine iş makinesini devreye soktu.jpg

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s