Vahşi cinayette ilk gözaltı

Antalya Finike’de yayla evinde öldürülen yaşam savunucusu Büyüknohutçu çiftinin şüpheli ölümüyle ilgili bir kişi gözaltına alındı. Şüpheli Ali Yumaç, ilk ifadesinde üstlendiği cinayeti para için işlediğini iddia etti.

Yusuf Yavuz

Antalya’nın Finike ilçesinde önceki gün ortaya çıkan ve yıllardır yürüttüğü çevre mücadelesiyle tanınan Ali Ulvi Büyüknohutçu ve eşi Aysim Büyüknohutçu’nun ölümüyle sonuçlanan korkunç cinayetle ilgili yürütülen soruşturmada cinayet zanlısı Ali Yumaç gözaltına alındı. Şüphelinin ilk ifadesinde cinayeti para için işlediğini söylediği öğrenildi. Büyüknohutçu’nun avukatı ise soruşturmanın derinleştirilmesi için Savcılığığa başvuracaklarını kaydetti. Büyüknohutçu’nun, son günlerde evinin çevresinde görülmeye başlanan Ali Yumaç hakkında suç duyurusunda bulunmaya hazırlandığı öğrenildi. Antalya’yı sarsan cinayetin bir azmettireni olup olmadığı henüz netlik kazanmazken Büyüknohutçu’yu tanıyanlar olayın bütün yönleriyle değerlendirilmesini bekliyor.

ŞÜPHELİ İLK İFADESİNDE ‘PARA İÇİN ÖLDÜRDÜM’ DEDİ

Finike’ye bağlı Alacadağ Mahalesi, Kızılcık Yaylası’ndaki dağ evinde yaşayan Ali Ulvi Büyüknohutçu ve eşi Aysim Büyüknohutçu’nun vahşice öldürülmesiyle ilgili gözaltına alınan şüpheli Ali Yumaç, önceki gece gözaltına alındı. İlk ifadesinde cinayeti kendisinin işlediğini itiraf eden Yumaç’ın cinayeti para için işlediğini söylediği kaydedildi.

büyüknohutçu çifti finike'deki dağ evinde yaşıyordu.jpg

AV TÜFEĞİ İLE BAŞINDAN VE GÖĞSÜNDEN VURULDU

Yakın mesafeden ateş edilen av tüfeğiyle başından ve göğsünden vurularak öldürüldüğü belirlenen Büyüknohutçu çiftinin cenazeleri otopsi için Antalya Adli Tıp Morguna gönderildi. Yakınlarından aldığımız bilgiye göre ise Büyüknohutçu çiftinin cenazeleri 12 Mayıs Cuma günü öğle saatlerinde Antalya Konyaaltı’ndaki Uncalı mezarlığından defnedilecek.

AV. TUNÇBİLEK: ‘ŞÜPHELİ BİR SÜREDİR BÖLGEDE DOLAŞIYORDU’

Finike’deki mermer ve taş ocaklarının yarattığı doğa tahribatına karşı yürüttüğü mücadele ve açtığı davalarla tanınan Ali Ulvi Büyüknohutçu’nun avukatı İsmail Doğan Tunçbilek, gözaltına alınan kişinin bir süreden beri bölgede dolaştığının belirlendiğini, Büyüknohutçu’nun da bu kişi hakkında suç duyurusunda bulunmak istediğini söyledi.

ali ulvi büyüknohutçu.JPG

(Ali Ulvi Büyüknohutçu’nun başından vurularak öldürüldüğü belirlendi)

KATİLİ HAKKINDA SUÇ DUYURUSUNDA BULUNMAK İSTEMİŞ

Büyüknohutçu’nun bölgede 5 Mayıs’ta çıkan yangını Ali Yumaç’ın çıkardığından şüphelendiğini belirten avukat Tunçbilek, bu kişi hakkında suç duyurusunda bulunacağını kendisine söylediğini anlattı. Avukat Tunçbilek’in aktardığına göre 5 Mayıs gecesi evin çevresinde çıkan yangını haber veren şüpheli Ali Yumaç, Büyüknohutçu’dan 300 lira istedi ancak Büyüknohutçu 100 lira verdi. Son günlerde evinin çevresinde görülmeye başlayan Yumaç’ın hareketlerinden şüphelenen Büyüknohutçu’nun tedirginliği yangının ardından iyice arttı.

aysim büyüknohutçu.jpg

(Aysim Büyüknohutçu av tüfeğiyle göğsünden vurularak katledildi)

SORUŞTURMANIN DERİNLEŞTİRİLMESİ İSTENİYOR

Şüpheli Ali Yumaç ve mücadele yürüttüğü taş ocaklarından tedirgin olduğunu yakınlarına söyleyen Büyüknohutçu ve eşinin öldürülmesiyle ilgili soruşturmanın derinleştirilmesini istediklerini kaydeden avukat Tunçbilek, olay yerinde hiç kimsenin silah sesi duymamış olmasına da dikkat çekti.

CENAZELER 12 MAYIS’TA ANTALYA’DA DEFNEDİLECEK

Ali Ulvi Büyüknohutçunun çok sevdiği ve sedir ve kızılçam ormanlarını kurtarmak için mücadele ettiği Kızılcık Yaylası’nda gömülmeyi vasiyet ettiği ortaya çıktı. Ancak Büyüknohutçu çiftinin cenazelerinin,12 Mayıs Cuma günü öğle saatlerinde Konyaaltı’ndaki Uncalı Mezarlığı’nda defnedileceği öğrenildi.

ali ulvi büyüknohutçu (solda) vahşi doğa katliamına karşı duran adam eylemi yapmıştı.jpg

(Finike’deki mermer ve taş ocaklarına karşı hukuk mücadelesi veren Büyüknohutçu (solda) Alacadağ’daki sedir ormanlarında vahşi doğa yıkımına neden olan ocaklardan birinin karşısında duran adam eylemi yapmıştı)

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s