Krater gölüne Osmanlı kayıkhanesi!

Türkiye’nin önemli volkanik göllerinden birini de barındıran Isparta’daki Gölcük Tabiat Parkı’na yılda 1 milyon turisti çekmeyi hedefleyen turizm projesinin ihalesi özel bir firmaya verildi.

Yusuf Yavuz

Torosların nazar boncuğu olan Isparta’daki Gölcük krater gölünde hayata geçirilmesi planlanan turizm projesinin inşasına önümüzdeki günlerde başlanacak. Tabiat Parkı ve doğal sit alanı olarak koruma altında bulunan Gölcük’te, Orman ve Su İşleri Bakanlığı tarafından hazırlanan proje kapsamında, iki futbol sahası, tenis kortları, restoran, kafeterya, satış üniteleri, mescid, Osmanlı mimarisine uygun kayıkhane ve su sporları üniteleri inşa edilecek. İstanbul merkezli özel bir firmanın kazandığı ihale şartnamesine göre yüklenici firma 5 yılda tamamlanması planlanan tesisleri 24 yıl boyunca işletecek. Projenin Isparta’nın turizmine önemli katkı yapacağını dile getiren Orman ve Su İşleri Bakanlığı 6. Bölge Müdürü Adnan Yılmaztürk, konaklama tesisi içermeyen Gölcük projesinde başlangıçta futbol sahası da bulunmadığını ancak Dubaili futbol takımlarının yöneticilerinin bölgeyi görüp beğenmeleri üzerine otelcilerin talebiyle eklendiğini kaydetti. Projeyle ilgili turizmcilerin ve sivil toplum kuruluşlarının görüşlerini de aldıklarını dile getiren Yılmaztürk, Yap İşlet Devret modeliyle ihale edilen projenin yaklaşık 13 milyon liraya malolacağını belirtti.

Isparta kent merkezine 12 kilometre mesafede bulunan 1387 rakımlı Gölcük Kalderası, Türkiye’nin önemli volkanik göllerinden biri. 124 canlı türüne ev sahipliği yapan Gölcük ve çevresi 1991 yılında tabiat parkı ilan edilerek koruma altına alındı. Aynı zamanda 1. Derece Doğal Sit Alanı olan Gölcük’ün içilebilir nitelikteki suları uzun yıllar Isparta’nın içme suyu ihtiyacının karşılanmasında kullanıldı.

gölcük krater gölü tabiat parkı ve doğal sit alanı olarak koruma altında.jpg

GÖLCÜK HALA AKTİF BİR VOLKAN

Jeolojik oluşumuyla da dikkat çeken Gölcük, bilim insanlarına göre en son 24 bin yıl önce patlayan aktif bir volkan. Bu nedenle Gölcük, ilgili bilim insanlarınca yakından izleniyor. Yaz aylarında bölge insanının en önemli mesire yerlerinden biri olarak hizmet veren Gölcük Tabiat Parkı, daha çok turisti bölgeye çekmek amacıyla yeniden düzenlenecek.

gölcük tabiat parkında uygulanacak projeden bir kesit.jpg

GÖLCÜK PROJESİYLE YILDA 1 MİLYON TURİST HEDEFLENİYOR

Orman ve Su İşleri Bakanlığı tarafından hazırlanan projeye göre Gölcük’te 2 futbol sahası, tenis kortları, kayıkhane, restoran, kafeterya ve mitoloji parkı gibi tesislerin yanı sıra mescit ve günübirlik kullanım üniteleri inşa edilecek. Yılda 1 milyon turisti Isparta’ya çekmeyi hedefleyen projeyle ilgili sorularımızı yanıtlayan Orman ve Su İşleri Bakanlığı 6. Bölge Müdürü Adnan Yılmaztürk, “Isparta’ya ne katabiliriz” anlayışıyla yola çıktıklarını belirterek, Yap İşlet Devret (YİD) modeliyle hayata geçirilecek olan projenin 13 milyon liraya mal olacağını söyledi.

Gölcük Gölü çevresi biyolojik çeşitlilik zengini.JPG

Proje tamamlandığında Gölcük için iki ayrı ücretlendirme olacağını dile getiren Yılmaztürk, tabiat parkına giriş için alınan 9 liralık ücretin, yürüyüş yolları, piknik alanı, tuvalet ve mescit kullanımını da kapsadığını, tesislerdeki ürün ve hizmetlerin ise ayrı ücretlere tabi olacağını kaydetti.

orman ve su işleri bakanlığı 6 bölge md adnan yılmaztürk.jpg

DUBAİLİ KULÜPLER BEĞENDİ, PROJEYE FUTBOL SAHALARI EKLENDİ

Gölcük projesinde konaklama tesisi bulunmadığına değinen Yılmaztürk, projeyle birlikte anılan 15 adet kır evinin ise Gölcük’ün bitişiğindeki Milas Mesireliğinde inşa edileceğini söyledi. Proje kapsamında Gölcük ile Isparta kent merkezinin mesafesini 4 kilometreye indirecek olan yolla ilgili çalışmaların da sürdüğünü kaydeden Yılmaztürk, “Projeyi Isparta Kent Konseyi ve turizm sektörü temsilcileriyle de tartıştık. Onların görüşlerini de aldık ve buna göre son şeklini verdik. Örneğin başlangıçta projede futbol sahaları yoktu. Dubai’den gelen futbol takımı yöneticileri Gölcük’ü görüp çok beğenmişler ve kaldıkları otelin işletmecisine bunu iletmişler. Böyle bir talep gelince biz de projeye futbol sahalarını ekledik” diye konuştu.

DSCF0216.JPG

İNŞAAT ÇALIŞMALARI KISA SÜRE SONRA BAŞLAYACAK

İstanbul merkezli bir firmaya verilen ihalenin ardından Gölcük’te yer tesliminin yapıldığı, önümüzdeki günlerde ise inşaat çalışmalarına başlanacağı öğrenildi.

KAYIKHANE OSMANLI MİMARİSİNE UYGUN OLARAK YAPILACAK

Bir krater gölü olan Gölcük’te proje kapsamında yapılması planlanan kayıkhanenin Osmanlı mimarisine uygun olarak yapılacağı kaydediliyor. Bir bölümü elma bahçeleriyle kaplı olan Göl çevresi, sedir, karaçam, meşe ve akasya gibi ağaçlarla kaplı. Yaklaşık 6 hektarlık alanı kapsayan Gölcük Tabiat Parkı, yaban hayatı açısından da oldukça zengin.

Gölcük detay2.JPG

MİLAS’IN SİT DERECESİ 2009’DA DÜŞÜRÜLMÜŞTÜ

Gölcük’ün karşılama merkezi niteliğindeki Milas Mesireliği’nin koruma statüsü Kasım 2009’da 1. dereceden 2. derece doğal sit alanına düşürülmüştü. Yakaören köyü sınırlarında bulunan Milas’taki 6 ayrı parseli kapsayan bu karar, bölgede uygulanacak projelerin önündeki koruma engelinin aşılması amacıyla alınmıştı.

gölcük.png

MİLLETVEKİLİ BİLGİÇ: ‘BİR YAMAÇTAN DİĞERİNE KAYARAK GİDECEKLER’

Gölcük projesini yakından takip eden AKP Isparta Milletvekili ve TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu Başkanı Süreyya Sadi Bilgiç, yerel basına verdiği demeçte, “Gölcük’te yeni bir ihale yaptık. 13 milyon TL’lik yatırım yapılıyor. Abant’ın önüne geçeceğiz. Abant’tan çok daha muhteşem tabiat parkını Isparta’mıza kazandırıyoruz. Büyük bir kır restoranı yapıyoruz. 15 adet kır evi yapılacak. Piknik alanı düzenlemeleri yapılacak. Masal Parkı yapılacak. Çocuk oyun parkları olacak. Rekreasyon alan düzenlemeleri, günübirlik alanlar, 4 bin kişilik bir alan oluşturulacak. 1000 araçlık otopark olacak. Futbol sahaları, tenis sahaları, zeplin yapıyoruz. Dünyada sayılı bir tesis. Bir yamaçtan diğer yamaca kayarak gidecekler” ifadelerini kullanmıştı.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s