Poşu takmakla Yörük olunur mu?

Poşu takmakla Yörük olunur mu?

Yusuf Yavuz

Antalya Valiliği 18 Mayıs tarihinde bir genelge yayınladı. Türkiye’nin en önemli küçükbaş hayvancılık merkezlerinden biri olan Antalya ve ilçelerindeki göçer hayvan yetiştiricilerini doğrudan ilgilendiren genelge, eski tabirle üreticilerin çanına ot tıkayacak türden düzenlemeler içeriyor. Ayrıntılar için bakınız: https://gazeteciyazaryusufyavuzblog.wordpress.com/2017/05/22/pasaportu-olmayan-inekler-yaylaya-cikamayacak/

14 Nisan’da hazırlandığı anlaşılan genelgede Antalya Valisi Münir Karaloğlu’nun imzası bulunuyor. Genelgenin içeriğine baktığımızda, coğrafyayı bir üretim aracı olarak kullanan ve kökleri 12 bin yıl geçmişe uzanan çobanlık mesleğinin dilinden ve doğasından hiç anlamayan bir ekibin hazırladığı anlaşılıyor.

Antalya ve çevresi, Yörük kimliğinin baskın olduğu bir coğrafya. Keçi başta olmak üzere hayvancılık üretimi de Yörükler için yaşamsal önemde. Çobanlık Yörükler için salt ekonomik bir üretim modeli değil, aynı zamanda binlerce yıllık kültürel bir süreklilik de. Ancak ne yazık ki benzersiz bir coğrafya ve biyokültürel hazine, son 50 yılda akıl almaz aymazlıklarla devlet eliyle yok edildi…

YÖRÜKLER FESTİVALDE ‘ÇADIRIN ANA DİREĞİ’, YA GENELGEDE?

6 Mayıs günü boynuna Yörük poşusu bağlayıp, yerel siyasiler, belediye başkanları ve iktidar partisinin milletvekilleriyle birlikte Antalya’da Yörük Festivali’nde boy gösteren Vali Karaloğlu, “Antalya Yörük ve Türkmen kültürünün çok önemli taşıyıcı unsurlarından. Baktığımızda gerçekten Yörük ve Türkmenler Anadolu’da bizim ana hamurumuz, bizi birbirimize bağlayan ana harcımızdır. Yörük Kültürü, Anadolu’daki kültürümüzün, taşıyıcı ana sütunu, bizim Anadolu çadırının ana direğidir” ifadelerini kullanmıştı.

antalya-valisi-munir-karaloglu-1995-yilinda-kaymakam-olarak-gorev.jpg

(Antalya Valisi Münir Karaloğlu, 6 Mayıs’ta Yörük Festivali’nde konuştu)

Ancak AKP’nin birçok alanda kendini gösteren, “kurtlarla bir olup kuzuları parçalayan, ardından da oturup kuzularla meleşen” politikasına ne yazık ki valiler de ayak uydurdu.

FESTİVALDEN 12 GÜN SONRA GÖÇERLERE GENELGE YAYINLANDI

Yörük Festivali’nde “Yörük kültürü Anadolu’nun taşıyıcı sütunu” diyen Vali Karaloğlu, bu konuşmadan çok değil 12 gün sonra 18 Mayıs’ta yayınladığı genelgeyle, Yörük kültürünü Osmanlı döneminde bile görülmemiş biçimde tırpanlayacak düzenlemelerin altına imza attı…

Yörük-Festivali-17.jpg

Bu tür düzenlemelerde sıklıkla öne sürülen hijyen, sağlık ve güvenlik gibi beylik gerekçelerin hiç bir karşılığı yoktur. Binlerce yıldır çam mantarıyla kuzu bağırsağından peynir mayası elde etmeyi öğrenmiş bir Yörüğe, “sen bunu kullanamazsın, sadece kimyasal maya kullanacaksın” diye dayatmada bulunmanın hijyenle bir ilgisi olamaz.

Oğlu askere gideceğinde, kızının nişanı olduğunda, uzaktan sevdikleri geldiğinde köyün çobanından ya da komşusundan bir keçi, oğlak ya da koyun kestirip yemek veren Yörüğe “sen bunu yiyemezsin, illa ki endüstriyel hayvancılık ürünü olan eti alacaksın” demenin sağlıkla bir ilgisi yoktur.

Coğrafya ve insanın aynı dili konuşarak yüzlerce yılda biriktirdiği bu üretim biçimi ve kültürü salt ‘fenni’ bir dille ve kolluk kuvvetiyle düzeltmeye çalışmanın hiç bir gerekçesi olamaz ve bu dil ve üslup hiç bir şekilde kabul edilemez…

OSMANLI’NIN ZULMÜ DAHA UNUTULMADI

Osmanlı döneminde Yörüklerin yaşadıkları iskân, sürgün ve vergi zulümlerinin yarattığı ağır acılar, aradan onca kuşak geçmesine rağmen hala sıcaklığını korurken, göç yolları üzerinde kapanan geçit karakollarının yerine yeni ‘kontrol noktaları’ oluşturmanın, Yörüklere, “sen şuradan ve hızla geçeceksin, buradan asla geçmeyeceksin” dayatmasında bulunmanın bu utancını bu halka yaşatamazsınız.

Peki ne oldu da hem Yörüklerin gönlü okşanırken hem de üretim araçlarından birer birer koparılmaya başladılar?

ÜRETİMDEN KOPARILAN YÖRÜKLER OSMANLI KOSTÜMÜNE HAPSEDİLDİ

Bu sorunun yanıtı kitaplar dolduracak kadar uzundur. Ancak iktidarın Yörüklere olan ilgisi, son yıllarda kırdan kente göçün hızlanmasıyla birlikte iyice artmasıyla ikiyüzlü siyasi popülizm de kendini göstermeye başladı. Üretim alanlarından koparılan Yörük kökenli kırsal nüfus, din, millet ve bayrak söylemiyle bir araya getirilerek sosyo-ekonomik bir gerçekliği bulunmayan alana hapsedildi. Şölenlerde atalarını kılıçtan geçiren Osmanlı paşalarının kostümleriyle boy gösteren yeni devletlüleri alkışlayan Yörük kökenli yeni kentliler, gerçeği yok olurken sahtesine milyonlar harcanan bir ‘Yörük şovunun’ onay üreticisi konumuna getirildiler.

resimid_6888171.jpg

FETÖ OKULLARINI ÖVDÜĞÜ İÇİN KOVULAN SİYASİLER POŞUYU NASIL KAPTI

Çok değil daha 4 yıl önce şölen alanında yuhalanarak kovulan siyasiler, iktidar olanaklarıyla ve ‘sürüye kurt dadandıran’ kanaat önderlerinin eliyle bugün Yörük poşusunu boynundan düşürmeyen birer kültür yozlaştırıcısına dönüştüler. 4 yıl önce Antalya’daki Yörük şöleninde Afrika ve Türki cumhuriyetlerdeki FETÖ okullarını öven AKP’li Çavuşoğlu’nun nasıl tepki gördüğünü de içeren ve o günlerde oldukça ses getiren haberimiz için bakınız: (http://odatv.com/aklinizi-basiniza-toplayin-yoksa..-0605131200.html)

CELLADINA AŞIK OLMAK DEYİMİ NEDEN HİÇ UNUTULMUYOR

Uyguladıkları politikalardan dolayı son iki üç yıl öncesine kadar Yörük şenliklerinde tepkiyle karşılanan ve zaman zaman kovulan siyasilerin bugün belediyelerin desteğiyle adına festival denilen etkinliklerde nasıl başköşeye oturmayı başardıkları ayrı bir yazının konusudur. Ancak Pir Sultan’dan bu yana ‘Celladına âşık olmak’ deyiminin sıklıkla anımsandığı bu coğrafyada, cellatlar kadar onlara içten içe aşk duyanların da bu histerik ilişkiyi beslediklerini söylemek hiç de yanlış olmaz.

yörük-festivali-21.jpg

DADALOĞLU’NUN İSYANI ARTIK NEDEN HAVALANAMIYOR?

Çukurova’dan Ege’ye uzanan Torosların her yaylasına, her koyağına sinmiş olan Dadaloğlu’nun isyan dolu sözlerini havalandırıp duran ozanların dili, poşu bezirgânı siyasilerin geçit törenine katık edildi. Umarız bu ağır çürüme Anadolu kiliminin göbeği olan Yörük kültürünü sonsuza dek soldurmaz.

Yörük-festivali-550x330.jpg

 

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s