Türkiye üç kıt’ayı içinde barındırıyor

 ‘Doğadabuan’ kitabının yazarı Çağlar İnce, Türkiye’nin biyolojik zenginliğine dikkat çekti…

 Yusuf Yavuz

Buğday, zeytin, kiraz ve üzüm gibi çok sayıda türün gen merkezi olan Anadolu coğrafyası, biyoçeşitlilik açısından yeryüzünün en şanslı bölgelerinin başında geliyor. Ancak tek başına Avrupa kıt’asının tamamında bulunan tür sayısına yakın bitki ve hayvan türüne ev sahipliği yapan Türkiye bu muhteşem zenginliğin yeterince farkında değil. 1992 yılında Rio’da imzalanan Uluslararası Biyolojik Çeşitlilik Sözleşmesine imza koyan ülkelerden biri olan Türkiye’nin zengin doğa mirasının korunabilmesinin yolu ise, ağaçtan kuşa türlerin tanınmasından geçiyor. Doğada karşılaşılan türleri basit bir dille bir çırpıda okuyucuya tanıtmayı amaçlayan ‘Doğadabuan’ kitabının yazarı Biyomühendis H. Çağlar İnce, 22 Mayıs Uluslararası Biyolojik Çeşitlilik Günü’nde yaptığı değerlendirmede Türkiye’nin Asya, Afrika ve Avrupa’nın ekolojik özelliklerini butik olarak taşıyan bir ülke olduğunu söyledi.

IMG_6795.JPG

Türkiye’nin biyolojik ve kültürel çeşitliliğinin tanıtılması ve korunmasına yönelik yaptığı çalışmalarla tanınan Biyomühendis Hüseyin Çağlar İnce’nin hazırladığı ‘Doğadabuan’ kitabı her yaştan okurun yoğun ilgisini gördü. A7 Kitap Yayınlarından çıkan kitabının imza günlerinde okuyucularla bir araya gelen İnce, doğa gözlemine başlama niteliğindeki ‘Doğadabuan’ın gördüğü ilgiden memnun olduğunu belirterek bu konudaki farkındalığın her geçen gün artmasından duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

kapak_ön.jpg

İNCE’DEN 22 MAYIS BİYOLOJİK ÇEŞİTLİLİK GÜNÜ DEĞERLENDİRMESİ

22 Mayıs’ın, tüm dünyada biyolojik çeşitliliğin korunması ve biyolojik ve genetik kaynakların sürdürülebilir kullanımını güvence altına almak için her yıl ‘Uluslararası Biyolojik Çeşitlilik Günü’ olarak kutlandığını anımsatan Biyomühendis-yazar H. Çağlar İnce, konuyla ilgili yaptığı değerlendirmede şunları söyledi:

DOĞAL MEKÂN RUHU, MAĞARA YAŞAMINDAN BERİ İNSANLARI ÇEKİYOR

Türkiye, Avrupa, Asya ve Afrika’nın ekolojik özelliklerini butik olarak taşıyan bir ülke. Bu nedenle Asya’nın ortalarından Orta Anadolu’ ya kadar uzanan bozkır gibi, Kuzey Afrika’yı Güney Anadolu’da ve Orta Avrupa’yı Karadeniz’de hissedebiliriz. Diğer taraftan coğrafi özelliklerin sağladığı fiziki şartlar da küçük mikro klima sağlayan bölgeler sayesinde endemik canlı türlerimizin sayısının oldukça yüksek olmasını sağlamıştır. Ülkemizin zengin biyoçeşitliliğe sahip olmasında, bu özellikleri ile birlikte tarih boyunca kullanılan ticaret yollarının da Anadolu’dan geçmesinin de payı var. Şahsi düşüncem, bu muhteşem biyoçeşitliliğin ve mağara yaşamından bu yana insanların bu coğrafyayı tercih etmesi, Anadolu’da müthiş bir doğal mekân ruhunun var olduğunu gösteriyor. Bu çekim enerjisi günümüzde dahi milyonlarca insanın Türkiye’yi ziyaret etmesini sağlıyor.”

biyomühendis ve yazar hüseyin çağlar ince.jpg

‘DOĞADABUAN’, TÜRKİYE’NİN YAYGIN GÖRÜLEN TÜRLERİNİ ANLATIYOR

30’un üzerinde profesyonel doğa fotoğrafçısının objektifinden yansıyan, 220 canlı türüne ait toplam 320 fotoğrafın yer aldığı ‘Doğadabuan’ kitabında, Türkiye’de en yaygın görülen kuşlar kelebekler, kurbağa ve sürüngenler, memeliler, ağaçlar ve çalılar yer alıyor.

çokgözlü mavi_Melih İnanlı.JPG

‘RAMBO BIÇAKLARIYLA GİDEREK DOĞADAN UZAKLAŞIYORUZ’

Medya ve sosyal çevrelerin doğaya çıkmayı adeta savaşa gider gibi bir çerçeve içerisinde sunduğuna dikkat çeken İnce, “Buna göre doğaya çıkmak için öncelikle müthiş bir fiziğe sahip olmalısınız. Pahalı markalardan oluşan kıyafet ve aksesuarlarınız olmalı ve Rambo bıçaklarınızı yanınıza almalısınız. Doğada bizi müthiş tehlikelerin beklediği, aç-susuz kilometrelerce yürüyüp sonra da oradan oraya savrulacağımız izlenimi yaratılıyor. Oysa bütün bunlarla giderek doğadan ve doğallıktan uzaklaşıyoruz. Yapmamız gereken tek şey, tüm samimiyetimizle doğaya yüzümüzü yeniden dönmek ve basit bir adım atmak” görüşünü dile getirdi.

ramb o bıçaklarıyla doğaya çıkmak ünlü filmin ardından moda oldu.jpg

 

 

 

 

 

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s