Burası Japonya değil Isparta!

Burası Japonya değil Isparta!

Yusuf Yavuz

Dünyaca ünlü kirazıyla tanınan Isparta’nın Uluborlu ilçesinde, belediye tarafından düzenlenen ve kiraz çiçeğini konu alan ödüllü fotoğraf yarışması sonuçlandı. Akademisyenler ve fotoğraf sanatçılarından oluşan yarışma jürisinin seçmekte zorlandığı birbirinden güzel fotoğraflara, Uluborlu’nun tarihi dokusu ve kiraz ağaçlarının muhteşem görüntüleri yansıdı. Birincilik ödülünü Önder Ünsal’ın aldığı yarışmada, ikinciliği Tahir Akay, üçüncülük ödülünü ise Mustafa Dinç’in fotoğrafları kazandı. 1 Temmuz’da ödüllerin sahiplerini bulacağı yarışmada sergileme ödülü alan 20 fotoğraf ise Uluborlu Belediyesi tarafından kamuoyu ile paylaşıldı.

KİRAZIN ANA VATANI TÜRKİYE AMA ÖYKÜSÜNÜ JAPONLAR ANLATIYOR

Kiraz ağacının ana vatanı Türkiye olarak biliniyor ancak meyvesinin yanında çiçekleriyle de insanı büyüleyen, gülgiller ailesine mensup bu görkemli ağacın öyküsünü deyim yerindeyse dünyaya Japonlar anlatıyor. Bu öyküden büyük bir turizm geliri de elde eden Japonya’nın Sakura mevsimini görsel bir şova dönüştürmesi ise her yıl dünyanın her yerinden yüz binlerce insanı bu ülkeye çekiyor.

Japon kültüründe yeniden doğuşun simgesi olan Sakura mevsimi, farklı kentlerde ve yalnızca 2-3 hafta kadar sürüyor. Bu kısa dönemin ardından kiraz çiçeği tutkunu Japonlar, dünyanın başka ülkelerindeki kiraz ağaçlarının peşine düşüyor.

TÜRKİYE’NİN KİRAZ BAHÇESİ ULUBORLU’DA ÖRNEK ÇABALAR VAR

Türkiye’nin en önemli kiraz üretimi merkezlerinin başında gelen Isparta’nın Uluborlu ilçesi de Nisan sonunda başlayan kiraz çiçeği mevsiminde ortaya çıkan bu muhteşem güzelliği paylaşmak için çalışmalar yürütüyor. Geçtiğimiz yıllarda Japonya’dan Güney Kore’ye pek çok Sakura tutkununu kiraz bahçelerinde ağırlayan Uluborlu Belediyesi, ilçenin en önemli ekonomik girdisi de olan kiraz üretimi konusunda farkındalığı artırmak ve ‘0900 Ziraat’ kodlu Uluborlu kirazına dikkat çekmek için bu yıl ödüllü bir fotoğraf yarışması düzenledi.

1 ödülü.jpg

KİRAZ ÇİÇEKLERİ VE ULUBORLU FOTOĞRAF TUTKUNLARINI AĞIRLADI

15 Nisan’da başlayan ve son başvuru tarihi 12 Mayıs olan ‘Uluborlu ve Kiraz Çiçekleri’ başlığını taşıyan fotoğraf yarışmasına ilgi oldukça büyük oldu. Amatör ve profesyonel fotoğrafçılara açık olan yarışmada dereceye giren eserler belli oldu. Akademisyen ve profesyonel fotoğraf sanatçılarından oluşan yarışma jürisinin seçmekte zorlandığı birbirinden güzel fotoğraflara, Uluborlu’nun kiraz bahçeleri ve Ortaçağ’dan kalma tarihi dokusu yansıdı.

2 ödülü.jpg

İLK ÜÇ VE SERGİLENME ÖDÜLÜ ALAN FOTOĞRAFLAR YAYINLANDI

Birincilik ödülünü Önder Ünsal’ın aldığı yarışmada, ikinciliği Tahir Akay, üçüncülük ödülünü ise Mustafa Dinç’in fotoğrafları kazandı. 1 Temmuz’da ödüllerin sahiplerini bulacağı yarışmada sergileme ödülü alan 20 fotoğraf ise Uluborlu Belediyesi tarafından kamuoyu ile paylaşıldı.

3 ödülü.jpg

İŞTE TÜRKİYE’NİN KİRAZ BAHÇESİ ULUBORLU VE KİRAZ ÇİÇEKLERİ:

s12.jpg

s13.jpg

s17.jpg

s18.jpgs8.jpg

s14.jpgs6.jpgs4.jpgs9.jpgs10.jpgs19.jpgsergi1.jpgs18.jpgs7.jpg

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s