Yağma tasarısına tepki yağdı, zeytinlikler kurtuldu!

Yağma tasarısına tepki yağdı, zeytinlikler kurtuldu!

Yusuf Yavuz

Zeytinlik alanların yatırıma açılmasını öngören kanun tasarısının komisyonda devam eden görüşmelerine kamuoyundan gelen tepkiler damga vurdu. Hazırlanan torba yasada yer alan zeytinliklerle ilgili düzenleme, dekarda 15’ten az ağaç bulunan alanları ‘zeytinlik’ olmaktan çıkarıyordu. Zeytinliklerin kaderini valilik bünyesinde kurulacak kurulların eline teslim eden ve sanayi yatırımlarına açan düzenlemeye kamuoyundan sert tepki geldi. TBMM Sanayi, Ticaret, Enerji, Bilim ve Teknoloji Komisyonunda bugün de devam eden ve sert tartışmaların gölgesinde geçen tasarıyla ilgili görüşmelerde bir dekarda 15’ten az zeytin ağacının olduğu yerleri, ‘zeytinlik saha’ olmaktan çıkaran düzenlemeden vazgeçildi.

TBMM Sanayi, Ticaret, Enerji, Bilim ve Teknoloji Komisyonunda, ‘Sanayinin Geliştirilmesi ve Üretimin Desteklenmesi Amacıyla Bazı Kanun ve KHK’larda Değişiklik Yapan Kanun Tasarısı’nın tümü üzerindeki görüşmelere bugün de devam edildi.

7.jpg

KOMİSYONA ZEYTİN DALLARIYLA GELDİLER

AKP Konya Milletvekili Ziya Altunyaldız’ın başkanlığında bir araya gelen komisyonda  üyeler tasarı hakkındaki görüşlerini aktardı. Komisyonun CHP’li üyelerinin görüşmeye zeytin dallarıyla gelmesi dikkat çekti.

komisyon üyelerinin bazıları görüşmeye zeytin dallarıyla geldi.jpg

BAKAN ÖZLÜ RANT VE YANDAŞ KELİMELERİNDEN RAHATSIZ OLDU

CHP Gaziantep Milletvekili Akif Ekici, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü’nün, “rant, yandaş” kelimelerinden rahatsız olduğunu belirterek, “Yandaş ve vurgun grubunun dışında olduğunuz kanaatindeyiz ama buradan çıkacak karara bağlı” diye konuştu.

8.jpg

‘ZEYTİNLİK, KIYI VE MERALAR YANDAŞA PEŞKEŞ ÇEKİLECEK’

Zeytinlik, mera ve kıyılarla ilgili üç maddenin, yandaşa, vurgunculara peşkeş çekeceğini öne süren Ekici, bu maddelerin geri çekilmesini istedi. Bununla ilgili bir alt komisyon oluşturulmasını da öneren Ekici, diğer maddelerinin sanayinin önünü açabilen önemli maddeler olduğunu, bunlara destek verdiklerini dile getirdi.

6.jpg

‘NİYE ÜÇ TANE HİLELİ MADDE KOYUYORSUNUZ?’

Bu üç maddeyi çekelim. Eğer siz de rant ve vurgun gurubunun içinde değilseniz. Çekilmezse bu üç maddenin çıkmaması için elimizden geleni yapacağız, Genel Kurulda da aynı mücadeleyi vereceğiz” ifadelerini kullanan CHP’li Ekici, “Niye 3 tane hileli madde koyuyorsunuz, zeytinin, meranın, kıyının Sanayi Komisyonunda ne işi var?” diye sordu.

3.jpg

AKP Parti Bolu Milletvekili Ali Ercoşkun ise her konuşmada, “yandaş, rant” demenin, tasarının gelişimine bir gram katkı sağlamayacağını belirterek, bunun, polemiğe ve siyasi ranta katkısı olacağı görüşünü savundu.

‘TASARI YASALAŞIRSA ZEYTİNLİKLER 10 YIL İÇİNDE YOK OLACAK’

Görüşmede söz alan CHP Çanakkale Milletvekili Bülent Öz, tasarının, kıyılardaki yeni yapılaşmanın önünü açacağına dikkat çekerek, kıyılar ve zeytinliklerin yapılaşmaya karşı korunmaları gerektiğini söyledi. CHP’li Öz, tasarının yasalaşması halinde zeytinliklerin 10 yılda yok olmasıyla karşı karşıya kalınacağını dile getirdi.

‘TÜRKİYE’NİN GELECEĞİ TOKİ VE KANUNSUZ GÖKDELENLERDE DEĞİL’

Komisyon üyesi CHP İzmir Milletvekili Musa Çam da, “torba” tasarının içinde birçok komisyonu ilgilendiren maddelerin bulunduğuna dikkati çekerek bunun Plan ve Bütçe Komisyonunda da görüşülmesi gerektiğini savundu. Tasarının, “Sanayinin geliştirilmesi ve üretimin desteklenmesi” başlığının çok masumane olduğu görüşünü dile getiren Çam, Türkiye’nin geleceğinin, kurtuluşunun sanayi olduğunu, TOKİ ile kanunsuz gökdelenlerle Türkiye’nin bir yere varamayacağını savundu.

1.jpg

‘AĞAÇLA İLGİLİ TASARI HAZIRLAYANLAR BİR TANE AĞAÇ DİKSİN’

Görüşmede, anayiyi desteklemenin tarımı mahvetmek anlamına gelmediğine dikkati çeken CHP İstanbul Milletvekili Gülay Yedekci ise ağaç ve yeşille ilgili tasarı hazırlayan bakan ve müsteşarların bir ağacın nasıl yetiştiğini anlayabilmesi için bir tane ağaç dikmesini istedi.

4.jpg

GÖRÜŞMEDE KOMİSYON ÜYELERİNİN GERGİN ANLARI

Yedekci’nin, Bakan Özlü’ye, “Bu tasarıyı okumuş olduğunuza inanıyorum” sözlerine AKP’li milletvekilleri tepki göstererek, zaten tasarıyı hazırlayanın bakanlık olduğunu ifade etti. AKP Denizli Milletvekili Şahin Tin’in, üslubunu eleştirmesi üzerine ise Yedekci, “Türkiye’yi sokmaya çalıştığınız şekle girmeyeceğiz. Kendi kafamız var, düşünebiliriz, konuşabiliriz. Haddinize mi bana nasıl konuşacağımı söylemek” sözleriyle tepki gösterdi.

SANATÇI TARKAN’IN SÖZLERİ KOMİSYON GÜNDEMİNDE

CHP Denizli Milletvekili Kazım Arslan, bu konunun, sadece zeytincilik yapan kesimde değil halkın büyük kısmında rahatsızlık yarattığını dile getirdi. Ünlü sanatçı Tarkan’ın bile kendisiyle direkt ilgisi olmadığı halde zeytinliklerin yok edilmesine tepki göstermesinin önemine değinen Arslan, Tarkan’ın twetterdan yazdığı mesajını okudu. Arslan, “Sanatçılara kadar uzanan bu rahatsızlık, toplumun tüm kesimlerinde ortaya çıkıyorsa, bu tasarıda ısrar edilmesini anlamadığını” ifade etti.

BAKAN ÖZLÜ: ‘ENDİŞENİZ VARSA DEĞİŞİKLİK YAPALIM’

Bunun üzerine Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, “Zeytinliklerin ve meraların yok edileceğine zerre kadar inansam, bu maddeyi derhal geri çekerim. Zeytinlikler, kıyı, meraların zarar görmesiyle ilgili ne kadar endişeniz varsa getirin. Değişiklik yapalım, yazalım” diye konuştu.

‘RANT VE VURGUN NİTELEMELERİ HOŞ DEĞİL’

Tasarıyla ilgili soru ve eleştirilere yanıt veren Bakan Özlü, milletvekillerinin, “rant ve vurgun” nitelendirmelerin hoş olmadığını savunarak bunlara üzüldüğünü söyledi. Zeytinliklerin yok edileceğine zerre kadar inansa, bu maddeyi derhal geri çekeceğini, böyle bir şey olmadığını savunan Bakan Özlü, “Zeytinliklerden elinizi çekin” ifadesinin şık olmadığını dile getirdi.

‘ZEYTİN DALLARI YERİNE BİLİMSEL RAPOR GETİRİN’

Zeytinlik sahanın tanımında yer alan ‘en az 15 kültür çeşidi zeytin’ ibaresine ilişkin de konuşan Bakan Özlü,  “15 olur, 10 olur, 1 olur, bunu konuşacağız. Zeytin dalları yerine bilimsel rapor olsun, o raporlara göre müzakere edelim” ifadelerini kullandı.

‘TARKAN’IN BURADA NE İŞİ VAR, NİYE KARIŞTIRIYORSUNUZ?’

Zeytinlik alanlarla ilgili sanatçı Tarkan’ın tweetini okuyan CHP Denizli Milletvekili Kasım Arslan’a da yanıt veren Bakan Özlü, “Burada ne işi var, niye karıştırıyorsunuz” dedi.

‘ZEYTİNLİK SAHA’ TANIMI DÜZENLEMEDEN ÇIKARILDI

Bakan Özlü’nün konuşmasının ardından tasarının maddeleri görüşüldü. Tasarıda yer alan ve kamuoyunun tepkisini çeken, bir dekarda 15’ten az zeytin ağacının olduğu yerleri, “zeytinlik saha” olmaktan çıkaran düzenlemeden vazgeçildi. Zeytinlik saha tanımını; “Orman sınırları dışında kalan ve bir dekar alanda en az 15 kültür çeşidi veya yabani zeytin bitkisinin bulunduğu alan” olarak yapan 2. madde, iktidar ve muhalefetin verdiği önergelerle tasarıdan çıkarıldı.

AKP’Lİ MİLLETVEKİLLERİ KOMİSYONA ÖNERGE VERDİ

AKP’li milletvekillerinin verdiği önergenin gerekçesinde, “Özellikle geleneksel zeytinliklerin tanımında yer verilen sıklıkla zeytin ağacı ihtiva etmediği, kanunda bu şekilde zeytinlik saha tanımına yer verilmesi durumunda geleneksel zeytinliklerin Zeytinciliğin Islahı ve Yabanilerinin Aşılattırılması Hakkında Kanun ile sağlanan koruma önlemlerinin dışında kalacağı gerekçesiyle zeytinlik saha tanımının yapılmasından vazgeçilmiştir” ifadelerine yer verildi.

ZEYTİNLİKLERDE ‘HAYVAN OTLATMA’ MADDESİ DE ÇIKARILDI

Sanayi, Ticaret, Enerji, Tabii Kaynaklar, Bilgi ve Teknoloji Komisyonunda görüşülen tasarıdan, verilen önergeyle, zeytinlik sahalarda her çeşit hayvan otlatılmasını yasaklayan ve hayvan otlatanlara 5 bin TL idari para cezası öngören madde de çıkarıldı.

ZEYTİNYAĞI KONSEYİ BAŞKANI: ‘ZEYTİNCİLİĞİN ÖLÜM FERMANI’

Öte yandan tasarının görüşmeleri sırasında Ulusal Zeytin ve Zeytinyağı Konseyi Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Tan, ayağa kalkarak tepki gösterdi. Bunun zeytinciliğin ölüm fermanı olduğunu savunan Tan, salonu terk edeceklerini, bu düzenlemeyi kabul etmekle serbest olunduğunu söyledi. Bazı AKP’li milletvekillerinin saygılı olunmasını istemesi üzerine ise Tan, “Sizin zeytinciye saygınız var mı? Milyonlarca insanın, ağacın vebali sizin üzerinizde” diye bağırdı.

5.jpg

AKP’Lİ ŞAHİN TİN: ‘BURADA POLİTİKA YAPMAYIN’

Bunun üzerine AKP Denizli Milletvekili Şahin Tin, “Burada politika yapmayın. Gitmek istiyorsa gitsin” dedi. CHP Bursa Milletvekili Orhan Sarıbal ise “Sen git, misafire saygınız yok. Onun canı yanıyor, sen laf için buradasın. Evinize geleni kovuyor musunuz?” diye karşılık verdi.

BAKAN ÖZLÜ: ‘ZEYTİNLİKLERDE YATIRIMI TASARIDAN ÇIKARACAĞIZ’

Tartışmaların ardından Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, bakanlıklarca kamu yararı kararı alınmış yatırımlar için zeytinlik sahalarında yatırım yapılmasına izin verilmesine olanak sağlayan düzenlemeyi, Sanayinin Geliştirilmesi ve Üretimin Desteklenmesi Amacıyla Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısından çıkaracaklarını bildirdi.

Bakan Özlü komisyon üyelerinin eleştirilerini yanıtladı.jpg

‘HASSASİYETLERİ DİKKATE ALDIK’

Bakan Özlü, tasarının, Sanayi, Ticaret, Enerji, Tabii Kaynaklar, Bilgi ve Teknoloji Komisyonunda görüşmelerinde, tasarıya ilişkin hassasiyetleri dikkate aldıklarını, bu çerçevede metinde değişiklik yapacaklarını kaydetti.

‘2. MADDEYİ TASARIDAN TAMAMEN ÇIKARIYORUZ’

Madde 2’yi tamamen tasarından çıkarıyoruz, çıkarmayı teklif ediyoruz” diyen Bakan Özlü, “Madde 2, zeytinlik sahası tanımlamasıyla ilgilidir. Bir ağaç da olsa iki buçuk ağaç da olsa zeytinlik alanı olarak kabul ediyoruz. Madde 3’te zeytinlik sahalarında cezalar ilgili maddeler vardı. Burada da cezaları artırıyoruz. 3 aya kadar olan ceza süresini 6 aya kadar hapis olarak kuvvetlendiriyoruz. 2 bin olan cezayı da 4 bine çıkarıyoruz” ifadelerini kullandı.

KURUL KAPSAMI DEĞİŞİYOR, İNŞAAT İZNİ KALDIRILIYOR

Tasarının 4. maddesinde tanımlanan ‘Zeytinlik Sahaları Koruma Kurulu’ kapsamında da değişiklik önerdiklerini belirten Özlü, kurula sivil toplum kuruluşlarının daha fazla katılımını sağlayacaklarını dile getirdi. Bu konuda ticaret borsaları, yoksa ticaret ve sanayi odaları ile zeytin ve zeytin yağı ihracatçı birliklerini de bu kurula dahil etmeyi teklif ettiklerini söyleyen Bakan Özlü, tasarının, zeytinlik sahalarının konut olarak kullanımının önünü açabilecek düzenlemeleri de içerdiğine ilişkin endişeler bulunduğunu vurgulayarak, yapılacak değişiklikle zeytinlik sahalarında konut, konaklama tesisi ve turistik tesisi yapılamayacağı kaydetti. Cezaları artırarak, kurulun yapısını değiştirdiklerini dile getiren Bakan Özlü, böylece zeytinliklerin imara açılmasının önüne geçtiklerini söyledi.

 

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s