Ölmez ağacının ölüm fermanı komisyondan geçti!

Zeytinliklerin başka amaçlarla kullanıma açılması için 6 kez yasa değişikliğine giden ancak bugüne kadar başarılı olamayan hükümet, bu kez ölmez ağacının ölüm fermanını komisyondan geçirdi…

Yusuf Yavuz

Zeytin üreticilerinin görüşü alınmadan hazırlanan ‘zeytinlik kıyımı’ yasası üç gündür tartışmaların gölgesinden görüşüldüğü alt komisyondan geçti. Bakan Faruk Özlü, tasarının geçtiğini “Yerli sanayiyi ayağa kaldıracak üretimi, yatırımı artıracak Üretim Reform Paketimiz meclis sanayi komisyonundan geçti. Hayırlı olsun” mesajıyla duyurdu. Zeytinlikleri farklı amaçlarla kullanmak için ilgili yasanın bugüner kadar 6 kez değiştirilmek istendiğini ancak kamuoyunun tepkisi yüzünden bugüne kadar  gerçekleştirilemediğine dikkat çeken ZMO, “Ama yedinci kezde başarılı oldular. Bir hafta sonra TBMM de oylanacak olan bu tasarıyı , tarım alanlarımıza ve meralarımıza yönelik bu tehdidi ortadan kaldırmak için AKP milletvekillerini sağ duyuya davet ediyoruz.Bu durumun peşini bırakmıyacağımızında kamuoyu tarafından bilinmesini istiyoruz” açıklaması yaptı.

TBMM Sanayi, Ticaret, Enerji, Bilim ve Teknoloji Komisyonunda, üç gündür görüşmelerine devam edilen ‘Sanayinin Geliştirilmesi ve Üretimin Desteklenmesi Amacıyla Bazı Kanun ve KHK’larda Değişiklik Yapan Kanun Tasarısı’ komisyondan geçti.

BAKAN ÖZLÜ: ‘PAKET, YERLİ SANAYİYİ AYAĞA KALDIRACAK’

Tartışmaların gölgesinde süren komisyon görüşmelerinin tamamlanmasının ardından tasarının geçtiğini sosyal medya hesabından duyuran Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, “Yerli sanayiyi ayağa kaldıracak üretimi, yatırımı artıracak Üretim Reform Paketimiz meclis sanayi komisyonundan geçti. Hayırlı olsun” dedi.

18893072_374484059613725_7203385270860024320_n.jpg

ZMO: ‘MUHALEFETİN VE SEKTÖRÜN İTİRAZLARI DİKKATE ALINMADI’

Zeytin üreticileri ve meslek odaları ise tasarıya tepkili. Alt komisyondan geçen ve bir hafta sonra Meclis’te oylanması beklenen tasarıyla ilgili Ziraat Mühendisleri Odası (ZMO) tarafından yapılan açıklamada, muhalefet partileri ile sektör bileşenlerinin itirazlarının dikkate alınmadığının altı çizilerek, tasarının AKP’nin oylarıyla alt komisyondan geçtiği kaydedildi.

7.jpg

TASARI TARIM KOMİSYONUNA GELMEDEN GEÇİRİLDİ

Zeytincilik yasasının değiştirilmesinin, Anayasa ve uluslararası sözleşmelere aykırı olmasına rağmen, bu kadar önemli bir yasanın ‘Tarım Komisyonu’na getirilmeden ve tartışılmadan geçirildiğine işaret edilen ZMO açıklamasında, “Sermayeye peşkeş ve zeytin üretimi ile meraların bitirilmesi amacıyla Kanun ve KHK ile değişiklik yapılmasına dair ‘Kanun Tasarısı‘, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından Meclise getirildi. Bugüne kadar 3573 sayılı Zeytinciliğin Islahı ve Yabanilerinin Aşılattırılması Hakkında Kanunda altı kez, zeytinlik sahalarını farklı amaçlarla kullanmaya yönelik değişiklik yapılmak istense de, kamuoyundan gelen tepkiler nedeni ile bu değişiklikler gerçekleştirilememişti. Ama yedinci kezde başarılı oldular” ifadelerine yer verildi.

DSCF0089.JPG

ZEYTİNLİKLERİN KADERİ VALİ BAŞKANLIĞINDAKİ KURULDA

Burada bütün sorumluluğun tasarıda yer alan ve onbir kişiden oluşan ‘zeytinlik sahaları koruma kuruluna’ bırakıldığı kaydedilen ZMO açıklamasında, “Vali başkanlığındaki bu kurulda 7 adet Bakanlık kuruluşları mevcuttur. Diğer kurul üyeleride bakanlık çizgisiyle aynı olan kuruluşlardır. Yani gelen talepleri ‘kamu yararı‘ diye kabul edecek bir yapıdır. Bilindiği gibi, Toprak Koruma Kurullarında üye olarak yer alan ve tarım topraklarının korunması konusunda mücadelesini başarılı bir şekilde yapan odamıza, bu başarısının karşılığı (!) olarak, zeytinlik sahaları koruma kurullarında yer verilmemiştir” denildi.

1496149405_zeytin.jpg

Meralarla ilgili durumun da zeytinliklerden farklı olmadığına dikkat çekilen açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

MERALARDA OT BEDELİNE MUAFİYET GETİRİLDİ

“Tasarıdaki değişiklikle, Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığının talebi ile OSBler, endüstri bölgeleri, teknoloji geliştirme bölgeleri ile yerleşim yerleri içinde bulanan sanayi siteleri ve münferit işletmelerin yerleşim yeri dışına çıkarılması için, tahsis amacı değişikliği yapılır hükmü getirilmektedir. Ayrıca bu kapsamda tahsis amacı değiştirilen meralar için ödenmesi gereken 20 yıllık ot bedeline de muafiyet getirilmiştir.

14.jpg

‘KRİZDEN ÇIKAMAYAN HAYVANCILIK İÇİN BÜYÜK TEHDİT’

Meralara ilişkin yapılan bu değişiklikler, son yıllarda krizden bir türlü çıkamayan hayvancılığımız için büyük bir tehdittir. Aynı GTHB’nin mera hayvancılığının geliştirilmesi hedefiyle büyük bir çelişki oluşturmaktadır. Bir hafta sonra TBMM de oylanacak olan bu tasarıyı , tarım alanlarımıza ve meralarımıza yönelik bu tehdidi ortadan kaldırmak için AKP milletvekillerini sağ duyuya davet ediyoruz. Bu durumun peşini bırakmıyacağımızın da kamuoyu tarafından bilinmesini istiyoruz.”

 

 

 

 

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s