İnanç merkezine taş ocağı açacaklar!

İnanç merkezine taş ocağı açacaklar!

Yüzde 95’i atık olan ve tonu 30 Dolardan başlayan fiyatlarla satılan doğal taş için inanç merkezleri bile delik deşik ediliyor…

Yusuf Yavuz

Isparta’nın Senirkent ilçesine bağlı Uluğbey köyünde, orman ve tarım arazilerinden oluşan toplam 100 hektarlık alanda mermer ocağı ruhsatı verildi. Köy yerleşimine yaklaşık 900 metre mesafede açılması planlanan mermer ocağının, tarımsal üretime ve su kaynaklarına zarar vereceğini düşünen köylüler girişime tepki gösterdi. Anadolu Aleviliği için önemli inanç merkezlerinden biri olan Uluğbey, 16-17. Yüzyıllar arasında burada yaşamış olan Veli Baba Sultan’ın türbesine de ev sahipliği yapıyor. 2010 yılında Antalya’nın Elmalı ilçesine bağlı Tekke köyünde bulunan Abdal Musa türbesinin bulunduğu Dur Dağı’nda da mermer ocağı açılmış, Hindistan kökenli bir firmanın işlettiği ocak tepkilere neden olmuştu.

Isparta’nın Senirkent ilçesine bağlı Uluğbey köyünde açılması planlanan mermer ocağı köylüleri ayağa kaldırdı. Bölgedeki sondaj çalışmaları sırasında mermer ocağından haberdar olan köylüler, çalışmayı yapan ilgililere köylerinde mermer ocağı açılmasını istemediklerini bildirdiler. Bununla da yetinmeyen köylüler, bir dilekçe ile ilgili kurumlara başvurarak üzüm bağlarıyla ünlü Uluğbey’de mermer ocağı açılmasını istemediklerini yetkililere ilettiler. Ancak İstanbul merkezli ‘Özdönmezler İnşat Mimarlık San. Tic. Ltd Şti’ adında özel bir firma tarafından işletilmesi planlanan mermer ocağı için yapılan başvuru dosyası, Isparta Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’nce ‘uygun’ bulunarak projeyle ilgili ÇED sürecinin başladığı duyuruldu.

ilan.png

1000 DÖNÜMLÜK RUHSAT SAHASI TARIM VE ORMAN ARAZİSİ NİTELİĞİNDE

AR-201700013 nolu ruhsat sahası toplam 99,33 hektar (Yaklaşık 1000 dönüm) araziyi kapsıyor. İlk etapta 24 hektarlık kısmında faaliyete başlanması planlanan mermer ocağında yılda yaklaşık 100 bin metreküp mermer çıkarılacağı belirtiliyor. Yılda 1 milyon 850 bin metreküp moloz, 2 milyon metreküp de pasa (atık) çıkacağı hesaplanan mermer ocağı için ruhsat verilen arazinin yaklaşık 100 dekarı tarım, 145 dekarı ise orman alanında kalıyor.

uluğbey köyünde açılmak istenen mermer ocağının bir kısmı orman bir kısmı ise tarım arazilerinden oluşuyor.jpg

BATTAL GAZİ’NİN AKRABASI OLAN VELİ BABA SULTAN’IN TÜRBESİ VAR

Battal Gazi’nin amcası olarak bilinen Hasan Gazi’nin soyundan geldiğine inanılan Veli Baba Sultan’ın Uluğbey’de kurduğu ocak, Anadolu Alevileri için önemli ziyaret merkezlerinden biri sayılıyor. Eski adı (İlegüp) olan Uluğbey, 16-17. yüzyıllar arasında yaşamış olan Alevi inanç önderlerinden Veli Baba Sultan’ın türbesine de ev sahipliği yapıyor.

SEYYİT VELİ BABA SULTAN.jpg

DEDE ERKAN DURMUŞ: ‘ANADOLU’DAKİ İLK ZİYARETGÂH BURADA’

Uluğbey’in günümüzdeki inanç önderlerinden biri olan Alevi Dedesi Erkan Durmuş, köyün 837 yılından bu yana Anadolu’daki ilk Alevi ziyaretgâhı olma özelliğine sahip olduğunu belirtiyor. Mermer ocağı açılmak istenen bölgenin yaklaşık 100 metre yakınında köylülerin seyirlik alan oluşturarak alanı ağaçlandırdığını anlatan Durmuş, tarım arazilerinin yetersizliği yüzünden köyün önemli ölçüde dışarıya göç verdiğine dikkat çekerek, bugün Uluğbey’deki evlerin sayısının insanların sayısından fazla olduğunu dile getirdi.

uluğbey köyünde mermer ocağı.png

SADIK M. KARASOY: ‘ÜZÜM BAĞLARI VE SU KAYNAKLARI ZARAR GÖRECEK’

Mermer ocağını köylerine yarar değil zarar getireceğini savunan Radyo Uluğbey’in sorumlusu Sadık Mustafa Karasoy ise ÇED süreci başlayan projenin hayata geçmesi durumunda su kaynakları, tarım arazileri ve meraların zarar göreceğini dile getirdi. Muhtarlık aracılığı ile köylülerin gerekli itirazları yaptığını kaydeden Karasoy, “Köyümüze kuş bakışı 500 metre mesafede açılması planlanan mermer ocağı, büyük bölümünde üzüm bağları yer alan tarım arazilerine zarar verecektir. Bu bölgede arazisi olan köylülerimiz bu arazilerini sattığı takdirde köyümüz yaşanmaz hale gelecektir. Aynı zamanda iş makineleri ve tır gibi araçların geçişleri sırasında köyümüzün yolları ve alt yapısı büyük zararlar görecektir. Köyümüze, meramıza, su kaynaklarımıza ve doğal yaşamımıza sahip çıkalım” diye konuştu.

uluğbey ruhsat sahası.png

BU İLK DEĞİL, ABDAL MUSA OCAĞINA DA MERMER OCAĞI AÇILMIŞTI

2010 yılında Antalya’nın Elmalı ilçesine bağlı Tekke köyünde bulunan Abdal Musa türbesinin bulunduğu Dur Dağı’nda da mermer ocağı açılmış, Hindistan kökenli bir firmanın işlettiği ocak büyük tepki çekmişti. 14. Yüzyılda Teke Bölgesinde yaşayan ve yöredeki Türkmenlerin inanç önderi olan Abdal Musa’nın efsaneleriyle anılan Dur Dağı’nın bir bölümü, mermer ocağına karşı açılan davaların ve uzun süren uğraşıların sonucunda ‘korunması gereken taşınmaz kültür varlığı’ olarak tescillenerek koruma altına alınmıştı.

uluğbey köyü senirkent ovasının kıyısında kurulu tarihi bir yerleşim.pnguluğbey bağcılık merkezi.jpgtürbe2.jpgMaden işleri gen müdürlüğü mermer fiyatı listesi (2015).png

 

Reklamlar

One Comment Kendi yorumunu ekle

  1. Yüksel ERDOĞAN dedi ki:

    (Uluğbey) Köyümüzde açılmak istenen mermer ocağı ile ilgili ÇED sürecinin başladığı doğrudur. Konu ile ilgili itiraz dilekçeleri köy halkı adına muhtarlığımızca 19.06.2017 tarih ve 50 sayılı yazılarımız ile Isparta Valiliği Çevre ve şehircilik Müdürlüğüne gönderilmiştir. Maden arama ruhsatları olan firma Çevre Md. lüğüne Maden dairesinden almış olduğu 99.3 ve 88.7 hektar aynı bölgede bitişik nizamda 2 adet ruhsatının olduğu 100 hektarın altında ÇED raporu aranmadığı gerekçesi ile bir tek arama ruhsatı üzerinden işlem yapmıştır. İlgili kuruma burada gerçekte 187 hektarlık arazi üzerinde ÇED zorunluluğu konusu Çevre ve şehircilik md. lüğüne ayrıca arama ruhsatlarının da fotokopileri eklenerek köy halkının tamamının bu mermer işletmesine karşı olduğunu gerekçeleri ile beyan edilmiştir. .Ayrıca köyümüz Belediyelik döneminde açılan ve şuan terkedilmiş durumdaki mermer ocağının doğa katliamının nasıl yapıldığının somut örneği olarak yine Isparta Valiliği Çevre ve Şehircilik Md. lüğü yetkililerine bildirilmiştir. Açılması düşünülen bu işletmenin asla köy halkı tarafından uygun görülmediği Firmenın bu konuda ısrarcı olması kendilerine bir şey kazandırmayacağı aşikardır.Yüksel ERDOĞAN

    Beğen

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s